Szombaton kezdődik az U20-as női kézilabda világbajnokság

image

Szombaton Horvátországban megkezdődik az U20-as női világbajnokság. A torna rajtja előtt a magyar junior válogatott szövetségi edzőjével, Hajdu Jánossal készített interjút az MKSZ.

– 2013-ban, már Hajdu Jánossal a kispadon a válogatott ezüstérmet szerzett a dániai U19-es Európa-bajnokságon és az év utánpótlás-válogatottja lett a tavalyi esztendőben a Magyar Olimpiai Bizottság választásán. Számított a tavalyi jó eredményre?
– Csapatvezetőként már a 2012-es ifjúsági világbajnokságon is ott voltam a válogatottal, ismertem tehát a korosztályt korábbról, és tudtam, hogy odaérhet a legjobbak közé a csapat. Dániában minden jól alakult számunkra, remek morállal, jól küzdöttek a lányok és a sportszerencse is mellénk szegődött, így bejutottunk a döntőbe. Sőt, az oroszok ellen is lett volna esélyünk a fináléban, de az első tíz percben két meghatározó védőjátékosunk is orrtörést szenvedett egy-egy átemelős csel következményeként, így elillantak az aranyos remények. Azóta nem is átemelős, hanem orrtörős cselnek hívjuk a mozdulatot magunk között. A tavalyi eredménnyel magasra került a léc.
– Nagyobb a nyomás a csapaton?
– Nyilván nehezebb lesz a világbajnokság, hiszen mindenki a tavalyihoz hasonló eredményt vár. Ugyanakkor nagyobb az önbizalmunk, tudjuk, hogy van muníció a csapatban, és talán a nemzetközi respektünk is nőtt. Az érem másik oldala viszont, hogy ellenünk szinte mindenki úgy lép pályára, hogy nincs veszíteni valója. A cél azonban idén is a legjobbak közé kerülés, hiszen ezek a lányok eddig egy negyedik, egy ötödik és egy második helyet gyűjtöttek be három világversenyükön.
– Első és harmadik még nem volt a válogatott…
– Ez jól hangzik, de egyelőre a csoportmérkőzésekre koncentrálunk. A legjobb négy közé persze jó lenne bejutni.
– Viszonylag korán kezdődik a világbajnokság, már júniusban. Ehhez mérten a felkészülés megfelelő volt?
– Áprilisban Franciaországban tornát nyertünk a németek, a házigazdák és a spanyolok előtt, majd a klubszezont követően Gödöllőn készültünk, végül Balatonbogláron a Nemzeti Kézilabda Akadémián fejeztük be a ráhangolódást, és többször játszottunk férfi utánpótlás-csapatok ellen is. Az összidő megfelelő volt, ugyanakkor több ok miatt szinte mindegyik játékosunk kihagyni kényszerült néhány edzést. Tóth Gabriella, Bíró Blanka és Mészáros Rea a felnőtt válogatottal is készült, számos lány most érettségizett vagy főiskolai vizsgáik voltak. Előfordult olyan is, hogy gerendagyakorlatban segédkeztem néhány játékosnak az edzéseken túl, hiszen az érettségire meg kellett tanulniuk a megfelelő formagyakorlatot. Komolyan vettük ezt is: leültünk a szakmai stábbal, a lányok fölmentek a gerendára, mi pedig a végén pontoztunk. Egyszóval: zajlott az élet. Remek körülmények között készültünk, igen erős viadallal hangolódtunk, hiszen Európa öt legjobb válogatottja közül négy szerepelt a balatonboglári Négy nemzet tornáján. A norvégokat legyőztük, a dánok és a románok ellen pedig azoknak a játékosoknak is lehetőséget adtam, akikre a csapat klasszisainak tehermentesítésében nagy szerep hárul majd a világbajnokságon. Teher alatt nő a pálma, most nekik kellett helyt állniuk a torna utolsó két mérkőzésén, az eredmény ezúttal nem volt fontos.
– A világbajnokságon Japán az első ellenfél, majd Kongó következik. Ideális a sorsolás?
– Ez majd a meccsek után kiderül… Japánnal a válogatott találkozott két éve az ifjúsági világbajnokságon, akkor az 5-8. helyért sorra került találkozón öt gólos magyar győzelem született. Azóta 6-7 új játékost építettek be az ázsiaiak, gyorsak, nehéz ellenük kézilabdázni. Kongó teljesen ismeretlen számunkra, és harmadik ellenfelünkről, a portugálokról sem tudunk sokat. Tavaly ugyan az U19-es Eb-n csak a 15. helyen végeztek, és a románok, valamint a norvégok könnyedén verték őket, de valamennyi további együttest megszorították, a szlovákokat kétszer is legyőzték. Reméljük, az első három mérkőzést sikerrel vesszük. A svédekkel ebben a korosztályban számtalan alkalommal találkoztunk már, a 2012-es vb-n kétszer is legyőztük őket, és tavaly az Európa-bajnokság csoportkörében is jobbak voltunk. A franciákat tavasszal meg tudtuk verni, de egy felkészülési tornából nehéz következtetéseket levonni, ráadásul nagyon erős, remek fizikumú válogatott. Szeretnénk a csoport első két helyének valamelyikét megszerezni.
– A nyolcaddöntőben a D-csoport egyik csapata vár ránk, az első két hely már csak az oroszok és a románok elkerülése miatt is fontos lenne.
– Így van, feltehetőleg a szlovén vagy a brazil, esetleg a kínai csapat jöhet a legjobb nyolc közé jutásért. Ugyanakkor a román-szlovén mérkőzésen sem vehető biztosra a román siker. A négy közé jutást nem adják ingyen, de nem is számítunk erre.
– Mi jut eszébe a mostani magyar női junior válogatottról?
– Nagyon jó társaság, vagányak, együtt vannak, küzdenek egymásért. Termány Rita kimaradt a vb-csapatból, de megköszönte a lehetőséget, mosolygott, majd nyolcan kísérték ki az állomásra a csapatból, és mindenki vidám volt. Az érettségin már túl vannak, remélem, július közepére kézilabdás szempontból is éretté válnak, hiszen ne feledjük: ennek a csapatnak ebben az összetételben ez az utolsó versenye. Szeretnénk folytatni a jó sorozatot.

A magyar női junior-válogatott vb-kerete:
Kapusok: Bíró Blanka (Ipress Center-Vác), Ferenczi Annamária (Eszterházy KFSC-Globál Safe), Szemerey Zsófia (Veszprém Barabás Duna Takarék)
Jobbszélsők: Májer Krisztina (Fehérvár KC), Lukács Viktória (Siófok KC-Galerius Fürdő)
Jobbátlövő: Szekerczés Luca (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Irányítók: Kurucz Ivett (Veszprém Barabás Duna Takarék), Tóth Gabriella (Veszprém Barabás Duna Takarék)
Beállók: Dombi Luca (EUbility Group-Békéscsabai Előre NKSE), Mészáros Rea (FTC-Rail Cargo Hungaria), Sirián Szederke (Győri Audi ETO)
Balátlövők: Bárány Krisztina (Eszterházy KFSC-Globál Safe), Gyimesi Kitti (Eszterházy KFSC-Globál Safe), Virág Noémi (Ipress Center-Vác), Walfisch Mercédesz (EUbility Group-Békéscsabai Előre NKSE)
Balszélsők: Hajtai Vanessza (Veszprém Barabás Duna Takarék), Korsós Dorina (Győri Audi ETO)

Szövetségi edző: Hajdu János
Edző: Bartalos Béla
Orvos: Dr. Kisegyházi Attila
Masszőr: Schrenk Péter
Csapatvezető: Vanyus Attila

A csapat korábbi korosztályos eredményei:
U17 Eb 2011: 4.
U18 vb 2012: 5.
U19 Eb 2013: 2.

A magyar válogatott korábbi eredményei a junior-világbajnokságokon: 1977: 6., 1979: 4., 1997: 10., 1999: 4., 2001: 2., 2003: 2., 2005: 4., 2008: 5., 2010: 5., 2012: 3.

A világbajnokság csoportbeosztása:
A-csoport (Dugo Selo): Norvégia, Dél-Korea, Horvátország, Csehország, Uruguay, Kazahsztán
B-csoport (Zágráb): Dánia, Hollandia, Németország, Angola, Szerbia, Argentína
C-csoport (Kapronca): Magyarország, Franciaország, Svédország, Japán, Kongói DK, Portugália
D-csoport (Csáktornya): Oroszország, Románia, Szlovénia, Brazília, Kína, Tunézia

A magyar csapat csoportmérkőzései:
Június 28. 16:15: Magyarország-Japán
Június 29. 18:15: Kongói DK-Magyarország
Július 1. 16:00: Magyarország-Portugália
Július 3. 18:15: Svédország-Magyarország
Július 5. 20:45: Magyarország-Franciaország

Július 7.: nyolcaddöntők
Július 9.: negyeddöntők
Július 11.: elődöntők, az 5-8. helyért
Július 13.: döntő, helyosztók