Úszódöntők: Összefoglalók

A mai napon két sportágban osztottak érmeket a kazanyi vizes vébén. Öt arany színű medál talált gazdára az úszószámok döntőjében, egy pedig a női vízilabdázók nyakában lelt tulajdonosra. Szerencsére ma is érdekeltek voltunk több számban is, hogy melyek ezek pontosan? Lássuk.

Gyurta Dániel:  Dániel a Kazan Arena 9437 nézője előtt átlagosan rajtolt, az első száz métert azonban nagyon megnyomta: 50 méternél a negyedik helyen fordult, akárcsak 100-nál, de nagyon együtt haladt a mezőny. Az utolsó fordulót követően másodikként jött fel a vízből, ám a német Marco Koch erősebb iramot diktált, s az utolsó méteren az amerikai Kevin Cordes is megelőzte őt. A 200 méter mellen 2012-ben, Londonban olimpiai bajnok Gyurta Dániel nagy vb-sorozata 2009-ben a római világbajnokságon kezdődött, majd 2011-ben Sanghajban folytatódott, és két éve Barcelonában sem talált legyőzőre. Gyurta a magyar csapat ötödik medencés érmét szerezte Kazanyban. Előzőleg Hosszú Katinka győzött 200 méter vegyesen, Cseh László 200 méter pillangón, míg harmadik lett Kapás Boglárka 1500 méter gyorson és Cseh 50 méter pillangón.

gyurta1Fotó: MTI

“Nagyon erős volt a kezdés, kicsit önmagamnak is, a végén lehet ez egy kicsit visszaütött, ugyanakkor 2007 óta minden világversenyen döntős voltam, a legrosszabb helyezésem pedig egy hatodik hely volt. Azt gondolom, ma ez volt a maximum, egyszerűen ennyi volt bennem. Nagyon jókor jött így ez az olimpia előtt. Azt azért hozzáteszem, hogy ha most a legjobbamat úszom, vagy ahhoz közelit, akkor világbajnok vagyok. Tehát nem én vesztettem el a címemet, hanem inkább nem tudtam újra megnyerni. Nem a helyezés miatt vagyok csalódott, hiszen sokkal keményebben edzettem, mint valaha, ezzel szemben majdnem egy másodperccel úsztam rosszabbat a legjobb időmnél. Meg kell nézni, talán az edzésekkel, vagy a formába hozással volt a probléma.”

Kapás Boglárka: Kapás Boglárka 800 méter gyorson bejutott a döntőbe a kazanyi vizes világbajnokság úszóversenyeinek pénteki napján. Délelőtti előfutamában a 22 éves magyar versenyző 8:26.96 perces idejével a negyedik lett, ezzel éppen, összesítésben nyolcadikként “becsúszott” a szombati fináléba. A futamot követően az 1500 méteren bronzérmes Kapás elmondta, nagyon meglepődött, hogy ezzel az idővel éppen csak bejutott a fináléba, ugyanis korábban úgy számolták, hogy nagyjából 8 perc 28 másodperces idővel simán lehet majd a döntőbe kerülni. Hozzátette azonban, hogy már az övét megelőző futam után látszódott, ez kevés lesz.

kapásFotó: MTI

“Azt gondoltam, lesz annyival erősebb a futamunk, hogy ötödik-hatodik helyen jussak be, erre majdnem kiestem. A végén hajráznom kellett, hogy a német ne érjen utol, végül pont erre volt szükség a továbbjutáshoz. Pont az járt a fejemben, hogy milyen rossz lenne a nyolcason úszni… Mindegy, surranó pálya, de azért az megnyugtat, hogy érem nélkül már nem megyek haza”

Takács Krisztián: Krisztián nem jutott be a döntőbe 50 méter gyorson a kazanyi vizes világbajnokság úszóversenyeinek pénteki napján. A 29 éves sprinter – aki az előfutamból 22.21 másodperces idővel összesítésben a nyolcadik helyen jutott tovább – javított délelőtti idején, 22.07 másodperces teljesítményével futamában a negyedik lett, a teljes rangsorban pedig a tizedik helyen zárt.

Takács a futamot követően elmondta, ahogyan tervezte, sikerült is egy levegővételre végig úsznia a távot, s ugyan szokásához híven átlagosan rajtolt csak, a fal a végén jó jött ki neki, amely megnyugtató számára. Hozzátette, még kicsit érződött a mezőnyön az “álmosság”, így a folytatásban várhatóan mindenki gyorsul majd.

Szilágyi Liliána: A 18 éves versenyző, a 200 méter pillangó hetedik helyezettje rosszul érezte magát, így 50 méteren végül nem állt rajthoz.

Burián Katalin: Női 200 méter háton Hosszú Katinka és Burián Katalin ugyanabban a futamban indult. Katalin 2 perc 12,96 másodperces időeredményével a kilencedik lett, s összesítésben a 24. helyen végzett.

Hosszú Katinka: A 200 méter vegyesen hétfőn világcsúccsal diadalmaskodó klasszis Egerszegi Krisztina legendás, 1991. augusztus 25. óta fennállt 2:06.62 másodperces magyar rekordját adta át a múltnak, amely egyébként 2008 februárjáig világcsúcs volt. Hosszú összesítésben több mint fél másodperccel előzte meg a második, címvédő és világcsúcstartó amerikai Missy Franklint.

hosszúFotó: MTI

“Szeretnék holnap jobban menni, ezért örülök, hogy már most is ilyen jól sikerült az úszás – nyilatkozott Hosszú a futam után, hozzáfűzve, hogy már az elődöntőben meg akarta dönteni a rekordot. – Erős volt a tempó, de még jobb lesz holnap, szerintem. Még van bennem, persze így sem volt egyszerű ez az úszás”

Cseh László: A 29 éves magyar versenyző – aki 200 méter pillangón arany-, 50-en pedig bronzérmet nyert – azután, hogy a péntek délelőtti előfutamban 50.91 másodperces országos csúcsot úszott, az elődöntőben 51.03 másodperces eredménnyel lett első a második futamban. Előzőleg az amerikai Tom Shields csapott ugyanennyivel a célba.

“Szerettem volna jobbat úszni, mint reggel, de ennek is örülök. Majd ki kell elemezni, miért nem sikerült. Nagyon remélem, hogy tudom még fokozni a tempót. Az első ötvenben még sok lehet, mintha ott nem lennék elég gyors. Holnap megpróbálok erősebben kezdeni.”

A mai nap érmesei:

Férfi 200 m hát végeredmény:

1. Mitchell Larkin (Ausztrália)                                                                       1 perc 53,58 másodperc
2. Radoslaw Kawecki (Lengyelország)                                                      1 perc 54,55 másodperc
3. Jevgenyij Rilov (Oroszország)                                                               1 perc 54,60 másodperc

Férfi 200 m mell végeredmény:

1. Marco Koch (Németország)                                                                    2 perc 7,76 másodperc
2. Kevin Cordes (Egyesült Államok)                                                         2 perc 8,05 másodperc
3. GYURTA DÁNIEL                                                                                    2 perc 8,10 másodperc

Férfi 4×200 m gyorsváltó végeredmény:

1. Nagy-Britannia (Daniel John Wallace, Robert Renwick, Calum Jarvis, James Guy) 7 perc 4,33 másodperc
2. Egyesült Államok                                                                                                   7 perc 4,75 másodperc
3. Ausztrália                                                                                                                7 perc 5,34 másodperc

Női 100 m gyors végeredmény:

1. Bronte Campbell (Ausztrália)                                                                            52.52 másodperc
2. Sarah Sjöström (Svédország)                                                                           52,70 másodperc
3. Cate Campbell (Ausztrália)                                                                              52,82 másodperc

Női 200 m mell végeredmény:

1. Vatanabe Kanako (Japán)                                                                                               2 perc 21,15 másodperc
2. Micah Lawrence (Egyesült Államok)                                                                            2 perc 22,44 másodperc
3. Jessica Vall (Spanyolország), Rikke Möller Pedersen (Dánia) és Si Jing-lin (Kína) 2 perc 22,76 másodperc